برگزاری مراسم اعتکاف در مسجد جامع ترک آباد

     جهت ثبت نام  مراسم اعتکاف و دریافت کارت مراسم  برادران و خواهران متقاضی می توانند بعد از نماز مغرب و عشا به کانون فرهنگی هنری شفق واقع در طبقه فوقانی مسجد جامع ترک آباد مراجعه نمایند.
برادران جهت ثبت نام به آقای میر جانی و خواهران به خانم حیدری و خانم حمزه مراجعه کنند.  

 

     «وَ عَهِدْنا إِلى‏ إِبْراهِيمَ وَ إِسْماعِيلَ أَنْ طَهِّرا بَيْتِيَ لِلطَّائِفِينَ وَ الْعاكِفِينَ وَ الرُّكَّعِ السُّجُودِ»؛
«و ما به ابراهيم و اسماعيل امر كرديم كه خانه مرا براى طواف‏ كنندگان و مجاوران و ركوع كنندگان و سجده كنندگان، پاك و پاكيزه كنيد».بقره (2)، آيه 125.
     اعتكاف، در لغت به معناى توقف در جايى است و در اصطلاح فقه، عبارت‏ است از: «ماندن حداقل سه روز در مسجد، به قصد عبادت خداوند، با شرايطى خاص». مراسم اعتكاف، به زمان حضرت ابراهيم‏ عليه السلام بر می گردد و بعد از او در بعضى از شريعت‏ ها و در زندگى برخى از صالحان - از جمله حضرت مريم و زكريا - به چشم می ‏خورد. با ظهور دين اسلام اين امر، شكل تازه‏ اى به خود گرفت و در ميان مسلمانان به عنوان يك عبادت مستحب با آداب و شرايط خاص، رايج شد.     
     اعتكاف عبادتى است كه استحباب و فضيلت فراوان دارد و صفاى خاصى به روح و جان می بخشد. پيامبراسلام‏-صلى الله عليه وآله -همه ساله در ماه رمضان - به ويژه دهه آخر آن - اعتكاف می کرد و دستور می داد رختخوابش را برچينند و چادرى در مسجد بر پا كنند و هميشه می فرمود:
«ده روز اعتكاف در ماه رمضان، برابر با دو حج و دو عمره است».
«اِعْتِكافُ عَشْرٍ فى‏ شَهْرِ رَمَضانَ يَعْدِلُ حَجَّتَيْنِ وَ عُمْرَتَيْنِ»:; وسائل الشيعة، ج 10، ابواب الاعتكاف و اللمعة الدمشقيه، كتاب الاعتكاف.

     اعتكاف حكمت‏ها و فوايد فراوانى دارد كه بخشى از آنها عبارت است از: الف. ايجاد زمينه مناسب براى انديشه و تفكر و خردورزى؛ ب. فراهم آمدن زمينه توبه و بازگشت؛ ج. فراهم شدن فرصت نيايش، نماز و تلاوت قرآن؛ د. به وجود آمدن دوره‏اى كوتاه براى محاسبه نفس و خودسازى كه حداقل سه روز طول می کشد و انسان را از حاكميت غريزه ‏ها، عادت‏ ها و اشتغالات معمول زندگى آزاد می سازد. در زمينه اعتكاف توجّه به چند امر ضرورى می نماید: 1. اصل اعتكاف مستحب است؛ ولى گاهى به واسطه نذر، عهد، قسم و مانند آن واجب می شود. 2. اعتكاف بايد در يكى از مساجد چهارگانه و يا در مسجد جامع شهر باشد و در غير آن صحيح نيست.
پنج شنبه 3 اردیبهشت 1394 | بازدید : 1014
   عدد "يك" را وارد كنيد