روز زمین پاک

روز جهاني زمين پاك

خداوند كسى است كه زمين را براى شما جايگاه امن و آرامش قرار داد و آسمان را همچون سقفى؛ و شما را صورتگرى كرد، و صورتتان را نيكو آفريد؛ ...( سوره غافر، آيه 64)

 به مناسبت روز زمین پاک بازدیدی از سایت تفکیک زباله از طرف امور روستایی استانداری انجام گرفت و در عین حال برای آب مصرفی فضای سبز سطح روستا حفر چاه فضای سبز ترک آباد در حال پیگیری است.

    روز جهاني زمين پاك هر ساله در 22 آوريل مصادف با 2 ارديبهشت در تمام دنيا برگزار مي‌شود و به همه مردم يادآوري مي‌كند كه نبايد سياره خود «زمين» را فراموش كنند.

    تاريخچه اين مناسبت به سال 1969 و زماني باز مي‌گردد كه جان مك مونل فرزند يك مبلغ ديني مستقل و علاقمند به عرصه دين، علم و صلح، ايده برگزاري يك روز جهاني به نام روز زمين پاك را در همايش يونسكو درباره محيط زيست مطرح و در همان سال پرچم زمين پاك را طراحي كرد.

اما ايرانيان باستان  نيز به نوعي پيشگام در برگزاري و گراميداشت اين جشن بوده اند. مطابق سالنماي ايران باستان ، روز ارديبهشت از ماه ارديبهشت ( يعني سومين روز ارديبهشت از سالنماي زرتشتيان و دوم ارديبهشت از تاريخ هجري شمسي ) مطابق با جشن ارديبهشتگان يا گلستان جشن ميباشد.
    ارديبهشت با فتح الف از لغات پارسي دري ميباشد و مشتق از واژه اوستايي اشا وهيشتا ashavahishta )   )   بوده كه نماينده اشويي ( پاكي ، درستي ، راستي ) است.
    نيازردن چهارگوهران ( عناصر اربعه ) ( آب ، باد ، خاك ، آتش ) يعني آلوده نكردن محيط زيست و پاك نگهداشتن آن و همچنين پاك نگه داشتن تن و جامه و پاكي روان از ويژگيهاي اين جشن ميباشد . ايرانيان باستان در اين جشن لباس سفيد كه نشانه پاكي است ، بر تن كرده و در آدريان‌ها ( آتشكده‌ها ) به خواندن ارديبهشت يشت ( قسمتي از اوستا ) و نيايش اهورامزدا ( خداوند ) مي‌پرداختند . امروزه نيز زرتشتيان اين روز را گرامي ميدارند.
    اين جشن را ميتوان جشن محيط زيست دانست كه به نوعي با روز زمين پاك مرتبط ميشود.
    در ايران هم زمان با ديگر كشورهاي جهان هفته زمين پاك از روز دوم ارديبهشت به مدت يك هفته در سراسر كشور برپا مي‌شود و نخستين روز اين هفته (دوم ارديبهشت ماه) به نام روز زمين پاك نامگذاري شده‌است.
چهارشنبه 2 اردیبهشت 1394 | بازدید : 1086
   عدد "يك" را وارد كنيد